тел. реєстратури - (032) 258-10-32
тел. приймального відділення - (032) 238-30-92, (032) 258-10-28
тел. для довідок(багатоканальний) - (032) 258-10-10
Через повномасштабне вторгнення росії, понад 8 млн українців вимушено стали внутрішньо переміщеними особами – залишили свої домівки та тимчасово переїхали жити у більш безпечні регіони країни. Незалежно від місця проживання і реєстрації, кожен може отримати медичну допомогу в однаково повному обсязі, незалежно від місця реєстрації чи місця проживання. Це право реалізується через Програму медичних гарантій, яка зокрема, покриває потреби внутрішньо переміщених осіб.
1) екстреної медичної допомоги (незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем);
2) первинної медичної допомоги;
3) спеціалізованої медичної допомоги;
4) паліативної медичної допомоги;
5) реабілітації у сфері охорони здоров’я;
6) медичної допомоги дітям до 16 років;
7) медичної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.
А також безоплатні або з частковою доплатою ліки за програмою реімбурсації «Доступні ліки».
Вхідною точкою до безоплатного медичного обслуговування залишається лікар первинної медичної допомоги: сімейний лікар, терапевт або педіатр. Це може бути лікар комунального закладу, або приватного, чи працювати як ФОП за договором із НСЗУ. Пацієнтам, які тимчасово проживають в інших населених пунктах України і потребують медичної допомоги, необхідно звернутись до найближчого медичного закладу з договором з НСЗУ та укласти декларацію з сімейним лікарем.
Скасовувати попередню декларацію не потрібно. При укладанні нової декларації з обраним лікарем зміни автоматично зафіксуються в електронній системі охорони здоровʼя і попередня декларація буде автоматично анульована.
Маючи декларацію з лікарем, пацієнти отримують доступ до безоплатних послуг із діагностики та профілактики найпоширеніших захворювань, консультації щодо здорового способу життя, е-направлення до лікарів-спеціалістів, е-рецепти на ліки, можуть вакцинуватися відповідно до календаря профілактичних щеплень, оформлювати довідки, листки непрацездатності тощо.
Зверніть увагу! Без направлення внутрішньо переміщені особи можуть звертатися до: гінеколога, психіатра, нарколога, фтизіатра, педіатра, стоматолога.
Знайти найближчий медичний заклад або лікаря, який має договір із НСЗУ для надання окремих видів медичних послуг, можна:
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Ви вимушені були покинути своє постійне місце проживання і переїхати в інший регіон? Ваш сімейний лікар чи педіатр залишився за попереднім місцем проживання? На новому місці проживання у вас народилася дитина? Саме в таких ситуаціях опиняються люди зі статусом вимушено переміщеної особи. Незалежно від місця проживання або реєстрації, вони можуть в повному обсязі отримувати медичну допомогу.
Оскільки медична допомога не прив’язана до місця реєстрації чи проживання, внутрішньо переміщена особа може вільно обирати сімейного лікаря, терапевта і педіатра для укладення декларації у будь-якому медичному закладі. Як це зробити, розповідаємо далі.
Спочатку потрібно обрати найближчий або найбільш зручно розташований заклад первинної медичної допомоги. Це може бути як комунальний заклад, так і приватний або лікар ФОП, з договором із НСЗУ. Знайти їх можна за допомогою аналітичної панелі (дашборду) Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги. Використовуйте фільтри, щоб швидко отримати потрібну інформацію про заклад:
Після вибору фільтрів, на дашборді з’явиться інформація про заклад:
Ліміт декларацій для сімейного лікаря – 1800, терапевта – 2000, педіатра – 900. Якщо лікар досяг ліміту, то він на свій розсуд приймає рішення щодо укладення декларації понад ліміт. Якщо лікар не досяг ліміту – він не може відмовити в укладенні декларації.
Другий спосіб знайти лікаря первинної медичної допомоги – зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оператор в телефонному режимі допоможе знайти найближчий заклад первинної медичної допомоги та перелік лікарів, які укладають декларації. Оператор назве адресу, контакти закладу і його графік роботи. Зателефонуйте в заклад та запишіться до лікаря для укладення декларації.
Укладення декларації як в комунальному закладі, так і в приватному, – безоплатні. Вимагання коштів за укладення декларації або оплати першого візиту – неправомірне. Так само, немає обмежень на кількість звернень до лікаря або отримання направлень немає.
Для укладення декларації потрібно записатися на прийом до обраного лікаря. Зробити це можна через реєстратуру медзакладу.
На прийом пацієнту потрібно взяти:
Для укладення декларації, працівник медзакладу введе ваші дані в електронну систему. На мобільний надійде СМС з кодом підтвердження.
Після цього, лікар роздрукує декларацію з вашими даними. Уважно перевірте, чи всі дані правильні. Якщо потрібно — працівник внесе зміни в системі та роздрукує декларацію ще раз. Підпишіть два екземпляри роздрукованої декларації. Один ви забираєте з собою, інший залишається у закладі.
Якщо ви вже маєте укладену декларацію з іншим лікарем – з нею нічого робити не треба. Укладання нової декларації автоматично фіксується в електронній системі охорони здоровʼя та водночас анулює попередню.
Маючи декларацію з лікарем первинної медичної допомоги, пацієнт зі статусом внутрішньо переміщеної особи отримує безоплатні послуги з діагностики та профілактики найпоширеніших захворювань, консультації щодо здорового способу життя, е-направлення до лікарів-спеціалістів, е-рецепти на ліки, щеплення відповідно до календаря профілактичних щеплень, може оформлювати довідки, листки непрацездатності тощо.
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Стреси, недосипання, негативні спогади, переїзди, втрата і розлука з близькими, кризові ситуації через війну впливають на психічне здоров’я. Все це часто супроводжує внутрішньо переміщених осіб. Зволікання із отримання кваліфікованої допомоги погіршує психічне самопочуття та впливає на здоров’я безпосередньо.
Внутрішньо переміщені особи можуть безоплатно отримати допомогу щодо психічного здоров’я. Вона покривається Програмою медичних гарантій.
З питаннями щодо психічного здоров’я можна звернутися у першу чергу до сімейного лікаря, терапевта або педіатра для дитини, з яким укладено декларацію. Нині майже 12 тисяч лікарів первинної медичної допомоги пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP і надають базову психічну допомогу. Ці лікарі працюють в закладах, які мають договір із Національною службою здоров’я України на пакет “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”.
То ж до лікаря слід звернутися, якщо є такі симптоми:
Опишіть лікарю, що свій стан. Лікар, за згоди пацієнта, проведе скринінг на наявність розладів психіки та поведінки та за потреби надасть допомогу при неускладнених симптомах. Або, у разі потреби, перенаправить до лікаря спеціалізованої медичної допомоги – психолога, психотерапевта або психіатра.
Також пацієнти можуть звернутися до лікаря-психіатра без направлення.
За результатами скринінгу сімейний лікар може призначити обстеження і лікування, яке включатиме:
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Охорона материнства і дитинства є одним із пріоритетних напрямків Програми медичних гарантій. Тому незалежно від свого місця проживання і реєстрації, жінки при надії та породіллі можуть розраховувати на отримання якісних безоплатних послуг ведення вагітності та медичної допомоги при пологах.
Для спостереження вагітності можна обирати будь-який комунальний або приватний медичний заклад, що має договір із НСЗУ на пакет «Ведення вагітності в амбулаторних умовах».
Ведення вагітності акушером-гінекологом безоплатне як при самозвернення без направлення, так і при наявності направлення сімейного або лікуючого лікаря.
У межах пакету «Ведення вагітності в амбулаторних умовах» пацієнтка отримує наступні види послуг:
Якщо пацієнтці потрібна госпіталізація, то лікар-гінеколог направляє її в стаціонар, де вона отримає усю необхідну медичну допомогу також безоплатно, в рамках стаціонарного пакету.
Ні місце реєстрації, ні фактичне місце проживання не є підставою для оплати медичної допомоги. У закладах, які мають договір із НСЗУ, медична допомога при пологах безоплатна, її вартість оплачує Національна служба здоров’я України. Тому пацієнти зі статусом ВПО не мають нічого доплачувати за отримання медичної допомоги, зокрема при пологах.
Медична допомога при пологах надається безоплатно як при доставленні бригадою екстреної (швидкої) медичної допомоги, так і при самозверненні без направлення.
Під час пологів пацієнтка, що народжує, на безоплатній основі отримує усі необхідні ліки, медичні вироби, знеболення, лабораторні обстеження:
- меддопомога при пологах з черговою акушерською бригадою
- партнерські пологи
- ведення неускладнених та ускладнених пологів
- проведення ургентного або планового кесаревого розтину
- моніторинг стану роділлі і плода
- застосування знеболювальних: анальгетики, епідуральна або спінальна аналгезія та ін.
- анестезіологічне забезпечення оперативних втручань та акушерських процедур
- лабораторні та інструментальні дослідження 24/7
- консультування лікарями інших спеціальностей;
- проведення постконтактної АРТ профілактики дітям, народженим від ВІЛ-позитивних матерів
- проведення ряду скринінгів новонародженого (серологічне дослідження на ВІЛ та сифіліс, критичних вроджених вад серця та інших захворювань за програмою розширеного скринінгу новонароджених)
- оцінювання слуху в новонароджених;
- вакцинація немовля згідно з календарем профілактичних щеплень
- консультування з питань грудного вигодовування та післяпологової контрацепції;
- забезпечення організації надання комплексної електронної послуги «Е-малятко»;
- харчування в умовах стаціонару тощо.
Якщо у вас неправомірно вимагають сплатити вартість спостереження вагітності чи пологів – залишайте скаргу НСЗУ. Оператор контакт-центру за номером 16-77 розповість, як це зробити.
Тож супровід вагітності та медична допомога при пологах – послуги, які оплачує НСЗУ в межах Програми медичних гарантій. Щоб перевірити, які послуги безоплатні, які заклади мають договір із НСЗУ і скільки коштів отримали ці медзаклади, майбутні мами можуть користуватися чат-ботом «Буду мамою», який розроблений ГО «Ліки Контроль» та БФ «280 днів». Чат-бот містить покроковий алгоритм щодо того, як отримати безоплатний супровід вагітності, медичну допомогу при пологах і неонатальні послуги.
Скористатися чат-ботом можна у Viber і Telegram:
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Інсульт - це гостре порушення мозкового кровообігу, що спричиняє ушкодження тканин мозку. Інсульт стається, зазвичай, раптово. У групі ризику люди, які мають високий кров’яний тиск, хвороби серця, діабет, дисбаланс холестерину, ожиріння тощо. Також фактором ризику є паління – подвоює ризик ішемічного інсульту та збільшує вірогідність геморагічного інсульту в 4 рази.
На жаль, багато людей не знають ознак інсульту. Запам’ятати їх можна за абревіатурою МОЗОК:
Тож, щоб розпізнати інсульт попросіть людину усміхнутися, сказати просте речення, підняти руку або обидві руки; висунути язик (при інсульті язик може бути викривлений або повернутий). Проблема з виконанням навіть одного із завдань – може бути ознакою інсульту. Не зволікайте, одразу телефонуйте 103. Повідомте фахівцям екстреної медичної допомоги про характерні ознаки у людини.
Бригада екстреної медичної допомоги доставить пацієнта з підозрою на гострий мозковий інсульт не просто у найближчий медзаклад, а в той, що має договір з НСЗУ на лікування інсульту.
Більше про перелік послуг – на сайті НСЗУ nszu.gov.ua, в розділі Громадянам / Безоплатні послуги в Програмі медичних гарантій 2024 / Пріоритетні стаціонарні послуги. Або за посиланням: https://cutt.ly/EemHHHEL.
Якщо у внутрішньо переміщеної особи вимагали купувати ліки або оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, - це порушення прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку варто подати звернення про порушення:
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Дбати про своє здоров’я важливо всім й усюди незалежно від місця проживання: постійного чи тимчасового. Особливо гостре це питання для пацієнтів зі статусом внутрішньо переміщених осіб, які мають хронічні захворювання або стани, і потребують регулярного прийому ліків.
Внутрішньо переміщені особи можуть отримати ліки безоплатно або з частковою доплатою, скориставшись програмою реімбурсації «Доступні ліки», що входить до Програми медичних гарантій.
Реімбурсація – це повне або часткове відшкодування аптечним закладам вартості лікарських засобів або медичних виробів, що були відпущені пацієнту на підставі е-рецепта, за рахунок коштів Програми медичних гарантій. Механізм відшкодування вартості ліків поширюється на найпоширеніші хронічні захворювання. При цьому, ці захворювання ефективно лікуються на амбулаторному рівні.
До програми реімбурсації включені ліки з доведеною ефективністю. На сьогодні «Доступни ліки» охоплюють понад 500 торгових назв за такими напрямами:
Знайти весь перелік препаратів, що входять до програми реімбурсації, можна в Реєстрі лікарських засобів і медвиробів тут.
Для отримання лікарських засобів за програмою реімбурсації потрібен електронний рецепт. Як і в кого його отримати, розповідаємо далі.
Запишіться на прийом до лікаря, який надає первинну медичну допомогу – сімейного лікаря, терапевта або педіатра. На підставі оцінки стану здоров’я та медичних показань лікар скерує вас до лікаря-спеціаліста і/або видасть е-рецепт.
Залежно від виду захворювання, маршрут пацієнта буде різнитися:
На прийомі лікар-спеціаліст створить план лікування в електронній системі охорони здоров’я і випише перший е-рецепт. Пацієнту прийде смс з 16-значним кодом, яке на телефон пацієнта надійде з електронної системи охорони здоров'я. Якщо телефону немає – лікар може роздрукувати інформаційну довідку з кодом.
Зверніть увагу: на підставі створеного плану лікування наступні е-рецепти може виписувати лікар первинної медичної допомоги: сімейний лікар, терапевт чи педіатр. Щодо імуносупресивних препаратів – рецепт завжди створює лише трансплант-координатор.
Термін дії е-рецепта складає 30 днів. Щоб отримати ліки наступного разу, необхідне буде повторно звернутися до лікаря: особисто або за телефоном.
Завітати до аптеки, що має договір з НСЗУ, назвати працівнику 16-значний код рецепту та отримати ліки безоплатно чи з частковою доплатою.
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Інфаркт міокарда - це небезпечний для життя патологічний стан, який розвивається через гостре порушення коронарного кровообігу.
Серед факторів, що підвищують ризики розвитку інфаркту міокарда - хвороби серцево-судинної системи, цукровий діабет, схильність до тромбозу, високий рівень холестерину в крові, атеросклероз, ожиріння, гіпертонія, шкідливі звичка та малорухливий спосіб життя.
Як розпізнати симптоми інфаркту:
Людина з підозрою на інфаркт потребує термінової медичної допомоги. Несвоєчасне отримання медичної допомоги викликає незворотні зміни в серцевому м’язі та може спричинити зупинку серця.
Якщо у людини є ознаки інфаркту, то першочергово необхідно зателефонувати 103, описавши оператору симптоми. У такому випадку бригада екстреної медичної допомоги одразу доставить постраждалого з підозрою на інфаркт у той найближчий медзаклад, що має договір з НСЗУ на лікування інфаркту. Наголошуємо, що під час надання екстреної медичної допомоги місце реєстрації та проживання значення не мають. Пацієнт з підозрою на інфаркт отримує усю необхідну екстрену діагностику безоплатно, а в разі підтвердження діагнозу - повний спектр медичної допомоги. Своєчасна медична допомога та дотримання маршруту пацієнта з інфарктом підвищує шанси на повноцінне одужання.
Медична допомога при інфаркті є безоплатною за Програмою медичних гарантій. Тому вимагання у внутрішньо переміщеної особи, що екстрено потрапила до лікарні, електронного направлення, оплати благодійних внесків чи окремих обстежень - неправомірні.
Більше про перелік послуг – на сайті НСЗУ nszu.gov.ua, в розділі Громадянам / Безоплатні послуги в Програмі медичних гарантій 2024 / Пріоритетні стаціонарні послуги. Або за посиланням: https://cutt.ly/EemHHHEL.
Якщо внутрішньо переміщеній особі пропонували придбати ліки власним коштом, оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, здійснити благодійний внесок - це є порушенням прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку пацієнту або особі, яка супроводжує, потрібно подати звернення щодо порушення:
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Передчасно народжені малюки або немовлята, які з’явилися на світ з певною фізіологічною патологією, потребують особливого медичного догляду і реабілітації. Її безоплатно надають у закладах країні, які мають договір із НСЗУ за пакетом “Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя”. Таким чином Програма медичних гарантій забезпечує комплексною реабілітаційною допомогою всіх дітей, які її потребують, незалежно від місця їхнього народження та перебування.
Зі 128 дитячих лікарень, діагностичних та спеціалізованих центрів з реабілітації, які законтрактовані з НСЗУ, батьки зі статусом внутрішньо переміщених осіб можуть обрати будь-який медзаклад, незалежно від місця реєстрації чи проживання та пройти курс реабілітації.
Пакетом “Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя” передбачено наступні безоплатні послуги:
У рамках цього пакета батьки або доглядальники дітей також можуть безоплатно отримати послуги психологічного супроводу, навчання особливостям догляду та розвитку малюка.
Ознайомитися з повним обсягом послуг, які мають надаватися дітям відповідно до їхніх медичних потреб, можна на сайті НСЗУ у розділі Вимоги ПМГ 2024/ п.25 або за посиланням: https://cutt.ly/ieIPVARP .
Батькам або доглядачам дитини необхідно:
Якщо дитину переводять з однієї лікарні до іншої (або в межах підрозділів одного медичного закладу), то у такому випадку направлення не потрібне.
Якщо під час звернення до закладу реабілітації родині внутрішньо переміщених осіб пропонують оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, чи зробити благодійний внесок - це є порушенням прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку батькам дитини потрібно подати звернення щодо порушення:
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Реабілітація може знадобитися після перенесення операцій, внаслідок травмувань, тривалого лікування або хвороб. З початку повномасштабного вторгнення кількість людей, які потребують комплексного відновлення, постійно зростає. Повернення хворих до повноцінного активного життя шляхом реабілітації є одним з важливих напрямів системи охорони здоров’я. Отримати безоплатну реабілітаційну допомогу амбулаторно може кожен, незалежно від місця проживання та реєстрації.
Програма медичних гарантій включає зокрема надання безоплатної реабілітації за пакетом “Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах”. Внутрішньо переміщені особи можуть обрати будь-який з 470 закладів країни, що мають договір з НСЗУ на надання цієї послуги.
Щоб отримати реабілітаційну допомогу в амбулаторних умовах, потрібно:
Ознайомитися з повним обсягом реабілітаційних послуг, які надаються амбулаторно, можна на сайті НСЗУ в розділі Вимоги ПМГ 2024/пункт 24 або за посиланням: https://cutt.ly/ieIPVARP .
Для проходження реабілітації можна обрати будь-який зручний для себе заклад, який має договір із НСЗУ на пакет “Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах”. Знайти заклад можна:
Якщо під час звернення до закладу реабілітації у внутрішньо переміщеної особи вимагають оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, чи зробити благодійний внесок - це є порушенням прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку потрібно подати звернення щодо порушення:
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Через повномасштабну війну реабілітація стала однією з найзатребуваніших медичних послуг. Фахова реабілітаційна допомога із відновлення навичок, необхідних для повсякденного функціонування та активного життя, може знадобитися внаслідок перенесення операцій, травмувань, тривалого лікування або хвороб. Залежно від діагнозу, пацієнти можуть потребувати ортопедичної, кардіореспіраторної, психологічної, нейро- чи інших видів реабілітації. Отримати безоплатну реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах може кожен, незалежно від місця проживання та реєстрації.
Програма медичних гарантій включає надання безоплатної реабілітації за пакетом “Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах”. Внутрішньо переміщені особи можуть отримати послуги реабілітації у будь-якому із 319 закладів країни, які уклали договір із НСЗУ за цим пакетом.
- Первинне, етапні, заключне реабілітаційні обстеження лікарем фізичної та реабілітаційної медицини, фахівцями з мультидисциплінарної реабілітаційної команди
- Встановлення реабілітаційного діагнозу, складання індивідуального реабілітаційного плану та програми реабілітаційної терапії
- Визначення реабілітаційного прогнозу для планування подальшого реабілітаційного маршруту
- Лабораторні та інструментальні обстеження
- Консультування лікарями інших спеціальностей
- Надання нейрореабілітації та/або ортопедичної реабілітації, та/або кардіо-респіраторної реабілітації та інших видів в стаціонарних умовах упродовж післягострого та довготривалого реабілітаційних періодів відповідно до складеного індивідуального реабілітаційного плану
- Психологічна допомога
- Своєчасне знеболення на всіх етапах реабілітації
- Переведення у разі потреби до інших медзакладів або підрозділів лікарні
- Навчання пацієнтів чи їхніх доглядачів або родини особливостям догляду та запобіганню можливих ускладнень
- Забезпечення харчуванням та у разі потреби харчовими продуктами для спеціальних медичних цілей тощо.
Ознайомитися з повним обсягом реабілітаційних послуг, які надаються в стаціонарних умовах, можна на сайті НСЗУ в розділі Вимоги ПМГ 2024/пункт 23 або за посиланням: https://cutt.ly/ieIPVARP .
Як знайти заклад, який надає послуги з реабілітації стаціонарно?
Проходити реабілітацію можна в будь-якому медичному закладі, який має договір із НСЗУ на пакет “Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в стаціонарних умовах”. Щоб дізнатися адресу і контакти медзакладу, можна:
Якщо під час звернення до закладу реабілітації внутрішньо переміщеній особі відмовляють у надані послуг, вимагають оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, чи зробити благодійний внесок - це є порушенням прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку потрібно подати звернення щодо порушення:
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Зазвичай використовуються для лікування складних порушень ритму серця, а саме сповільненої роботи серця – брадиаритмій (тобто коли частота серцевих скорочень критично низька (менше 40 ударів на хвилину), або коли роботі серця трапляються паузи понад 2-3 секунди, що є великим ризиком втрати свідомості). Операцій з вживлення водіїв ритму серця, потребує дуже багато людей – близько 0,05 % жителів України. Вживлення приладу у серце пацієнтів у могло б суттєво скоротити смертність від серцево-судинних недуг.
Пацієнти, які потребують таких операцій, як правило, ургентні, екстрені (прилад повинен бути імплантований якомога швидше). Пацієнт, зазвичай, не звертаються до лікаря до тих пір, поки не втратить свідомість. Тоді викликають «швидку», їм роблять електрокардіограму і бачать між серцевими скороченнями великі паузи 2-3 і більше секунд та скеровують в лікувальний заклад.
Проблема у тому, що у нас люди не звикли стежити за своїм здоров’ям, не проходять диспансерних оглядів і до лікарні їх, як правило, вже привозить «швидка». А звичайна кардіограма, яку можна зробити у кожній поліклініці, могла б у багатьох випадках попередити розвиток захворювання. Вона дозволила б виявляти пацієнтів на ранніх етапах, коли ще не має тривалих пауз, але є симптоми, які настрожують, та розпочати повноцінне лікування серцевого ритму.
На практиці широко використовується метод імплантації одно- та двокамерних штучних водіїв ритму (в залежності від того які камери серця необхідно стимулювати). У Львівському обласному кардіоцентрі виконується в середньому 320 – 350 імплантацій штучних водіїв ритму на рік.
Для лікування хронічної серцевої недостатності з порушенням внутрішлуночкової провідності і, як наслідок, асинхронною роботою правого та лівого шлуночків серця (з розширеним комплексом QRS – понад 140 мсек) поєднаних із зниженою (менше 30%) фракцією викиду серця з метою синхронізації роботи камер серця нерідко треба ввести ще додатковий електрод у лівий шлуночок. В такому випадку імплантують спеціальні ресинхронізуючі пристрої – трьохкамерні штучні водії серцевого ритму. За рахунок синхронної роботи камер серця поліпшується викид і об’єм циркульованої крові, всі показники роботи серця.
Операції з імплантації штучного водія ритму складні, та для пацієнта - мало травматичні - їх проводяться під місцевою анестезією, пацієнт при свідомості. Електроди заводяться та імплантуються в порожнину необхідної камери серця через праву або ліву підключичну вену. Триває така операція зазвичай близько години. Операція з імплантації трьокамерного ШВРС триваліші через значну складність імплантації лівошлуночкового епікардаільного електроду і виконується в обмеженій кількості провідних клінік України, однією з яких ми являємося. За минулий 2017 рік у нашому центрі було імплантовано 7 ресинхронізуючих приладів. Нажаль, обмежує широке використання даних приладів висока їх вартість, що лягає додатковим тягарем на пацієнта.
Вчасна діагностика та правильне лікування суттєво зменшили б кількість смертей від серцево – судинних захворювань. Що стосується ресинхронізуючих штучних водіїв ритму серця (трьокамерних ШВРС), то у 2/3 випадків ці пристрої дозволяють уникнути, або значно відтермінувати, операції з пересадки серця, яких в Україні на жаль не роблять. Операції з імплантації ШВРС не мають вікових обмежень. І хоча більшість пацієнтів за 60, їх виконують і молодим людям і маленьким дітям.
Львівські кардіохірурги ЛОКЦ знають як врятувати людей, в яких виникли серйозні проблеми з серцем, вміють проводити такі операції.
На нинішній день основною небезпекою для здоров҆я населення стали неінфекційні захворювання, в першу чергу хвороби серцево-судинної системи, які зайняли ведуче місце серед причин захворюваності, інвалідності та смертності в багатьох країнах світу, в тому числі і в Україні.
В структурі смертності від серцево-судинних захворювань дві недуги складають 90% всіх випадків смерті – це ішемічна хвороба серця та мозковий інсульт. Але чомусь боїмося ми їх значно менше, ніж онкологічних. Може через те, що серцеві хвороби не асоціюють в нашій свідомості з тривалими нестерпними болями: прихватило – прийняв ліки – стало легше, і так може продовжуватись роками. А іноді людина взагалі не відчуває ніякого болю, аж до самого останнього моменту.
Сьогодні ми поговоримо про стенокардію, як найбільш часту форму ішемічної хвороби серця.
Взагалі, 95% випадків ішемічної хвороби серця пов҆язана з атеросклеротичним уражен-ням великих та середніх вінцевих артерій, суть якого полягає в відкладенні під внутрішні обо-лонки цих судин холестерину з послідуючим вогнищевим розростанням в їх стінці сполучної тканини і формуванням так званих “атеросклеротичних бляшок”.
Перші ліпідні плями на стінках артерій з҆являються ще в ранньому дитинстві, і до пев-ного часу атеросклеротичні бляшки збільшуються, не приносячи організму особливої шкоди. Поступово відкладення холестерину приводять до значного звуження окремих ділянок артерії. Але перші клінічні ознаки хвороби починають з҆являтись тільки тоді, коли просвіт судини зву-жується більш ніжна 50%. І саме стенокардія – найбільш часта форма прояву ішемічної хвороби серця.
Стенокардія /грудна жаба/ – це клінічний синдром, який обумовлений тим, що серце-вий м҆яз із-за зменшення прохідності артерії отримує недостатню кількість кисню та поживних речовин. Найчастіше стенокардія дає про себе знати при фізичних чи емоційних навантажен-нях, коли потреба серця в кисні збільшується. Характерним симптомом стенокардії є неприємні відчуття за грудиною або в ділянці серця. Найчастіше люди скаржаться на “стискуючу” біль, яка триває 5 – 10 хвилин і може віддавати в ліве плече, передпліччя, лопатку. В деяких випад-ках хворому взагалі здається, що болить живіт, горло, нижня щелепа. Саме із-за такої різнорід-ної симптоматики людина може роками не підозрювати, що у неї стенокардія.
У більшості хворих стенокардія протікає стереотипно:болеві напади приблизно однако-вої інтенсивності виникають під впливом змін погоди, порушень в дієті, фізичних чи емоцій-них навантажень. Хворому, як правило, відома величина фізичного навантаження, яка супро-воджується виникненням болю в грудній клітці. Така форма перебігу захворювання називається стабільною стенокардією. Пацієнти пристосовуються до свого захворювання і нерідко зберіга-ють працездатність, дозуючи фізичну та емоційну активність відповідно своєї толерантності. Стабільна стенокардія має схильність до загострень, під час яких болеві напади стають без ви-димої причини більш важкими і частими; біль починає виникати в спокої і по ночах. Це про-гресуюча стенокардія – стан, загрозливий виникненням інфаркту міокарда.
Швидке і ефективне зняття нападу стенокардії являється найкращим засобом профілак-тики інфаркту міокарда.
Зняття нападу досягається різким зменшенням або припиненням діяльності, яка приве-ла до його виникнення. Наприклад, при холодному вітрі для цього нерідко буває достатнім по-вернутись до нього спиною, а при підйомі по східцях – зупинитись і значно сповільнити темп підйому. Якщо біль відразу не проходить, треба взяти таблетку нітрогліцерину під язик. Тут не слід заглиблюватись в самоаналіз і чекати, що буде. Не давайте нападу “розійтися”. Чим раніше “вжити заходи”, тим легше його зняти.
Нітрогліцерин сприяє депонуванню крові у венозному руслі, зменшенню навантаження на серце. Як правило, напади стенокардії минають за лічені секунди після його прийому. Препа-рат не шкідливий: він швидко руйнується в організмі та видаляється з сечею.
Таким чином, нітрогліцерин – найкращий засіб швидкої допомоги при стенокардії. Його необхідно завжди тримати при собі.
Стенокардія може виникнути і в стані спокою, наприклад після їжі. Ось чому особам, що страдають на стенокардію, не слід переїдати, уникати жирних страв. При можливості їсти треба частіше, але невеликими порціями. Якщо стенокардія виникла після їжі, необхідно прий-нявти нітрогліцерин сидячи. Лягати при цьому не слід. Коли напад виникає під час сну, необ-хідно сісти у ліжку, опустивши ноги. Якщо після цього стенокардія відразу не пройде, треба прийняти нітрогліцерин.
Приймаючи нітрогліцерин, пам҆ятайте:
- іноді нітрогліцерин спричинює головний біль – таким хворим краще брати не цілу таблетку, а її половину. Головний біль можна зняти, якщо разом з нітрогліцерином покласти під язик валідол або після приймання нітрогліцерину випити 15 -–25 крапель валокордину, корва-лолу чи прийняти любий препарат, який містить в собі кофеїн.
- в окремих випадках на фоні приймання нітрогліцерину може виникнути запаморочен-ня, адже препарат здатний трохи знижувати артеріальний тиск. Тоді слід сісти або лягти і нада-лі вживати меншу дозу препарату.
- якщо Ви знаєте, що та або інша фізична діяльність, як правило, спричинює у Вас на-пад стенокардії /незважаючи на прийом усіх приписаних ліків/, то спробуйте попередити його розвиток: прийміть безпосередньо перед таким фізичним навантаженням таблетку нітрогліце-ринну або “пирсніть” аерозолем з нітрогліцерином під язик.
- препарат у таблетованій формі має низьку стійкість, його неможливо зберігати трива-лий час.Таблетки нітрогліцерину “бояться” світла, тепла, вологи та повітря, не “люблять” мета-левих упаковок і хлорвінілових корків без вати. Якщо Ви рідко користуєтесь нітрогліцерином, а тому одного тюбика вистачає надовго, не забувайте про те, що кожен квартал його бажано замі-нювати новим. Про те, що таблетки нітрогліцерину “знесилюються”, Вас може попередити зменшення з часом характерного для його приймання відчуття печії або пощипування під язи-ком.
- якщо Ви віддаєте перевагу аерозольній формі нітрогліцерину, то не забувайте, що це не інгалятор, аерозоль з нітрогліцерином слід спрямовувати під язик, а не в дихальні шляхи. Аерозольні форми нітрогліцерину зручні і можуть зберігатись тривалий час.
Самодопомога при нападі стенокардії: 1. Якщо біль виникає під час навантаження – слід негайно припинити його і, по можливості, зручно, без напруження сісти з опущеними ногами.
- на найближчі години слід обмежити фізичні та емоційні навантаження;
- прийняти рекомендовані лікуючим лікарем для постійного лікування ліки;
- по можливості виміряти артеріальний тиск і при високих його показниках прийняти рекомен-довані лікуючим лікарем препарати;
- при частому пульсі може бути корисним прийом 40 крапель валокордину чи корвалолу.
Після нападу стенокардії, який виник вперше або відрізнявся від звичних /біль вперше виникла в стані спокою, чи змінилась її локалізація, або біль була незвично сильною, або незвично тривалою, або якщо ні валідол ні нітрогліцерин не допомагали/ - стан слід розцінюва-ти як передінфарктний або початок інфаркту.
Вам обов҆язково слід викликати лікаря на дім /не добирайтесь до поліклініки чи лікарні самостійно!/. До приходу лікаря дотримуйтесь строгого ліжкового режиму, прийміть рекомен-довані лікарем для постійного лікування ліки / в більшості випадків це нітропрепарати пролон-гованої дії /, розжуйте 0,25 г. аспірину, при підвищеному артеріальному тиску – прийміть гіпо-тензивні середники.
Слід пам҆ятати також, що далеко не всі болеві відчуття в лівій половині грудної клітки свідчать про стенокардію. Різні по характеру, локалізації та тривалості болеві відчуття “в серці” спостерігаються при неврозах, серцевих вадах, захворюваннях стравоходу, шлунку, жовчевого міхура, захворюваннях шийно-грудного відділу хребта, при нейроциркуляторній дистонії, клі-мактеричній чи дисгормональній міокардіопатії і т.д. Тому діагноз захворювання, яке супро-воджується болевим синдромом в грудній клітці, може бути поставлений тільки лікарем і тіль-ки після детального обстежння пацієнта.
Володимир Черкавський, завідувач
інфарктним відділенням Львівського
обласного кардіологічного центру.
Якщо Ви скаржитеся на біль за грудиною (стенокардія) і Вам встановлено діагноз ішемічна хвороба серця, то, ймовірно, Вам буде цікаво більше дізнатися про сучасні методи її діагностики.
Найдостовірніший метод, що дозволяє об’єктивно оцінити стан коронарних судин - це коронаровентрикулографія (КВГ), яку виконують в умовах спеціалізованого відділення.
КВГ - це рентгенконтрастний метод дослідження, що дозволяє точно визначити місце, характер, протяжність і ступінь звуження судин. На підставі результатів КВГ можна прогнозувати перебіг захворювання і визначити оптимальний спосіб лікування. На сьогодні метод важається загальновизнаним і надійним. Дослідження проводиться в умовах рентгенопераційної за допомогою комплексу спеціальних катетерів, рентгенконтрастної речовини під місцевою анестезією місця пункції (проколу) артерії на руці або нозі. Через прокол в просвіт судини на час дослідження встановлюють тонку трубочку, діаметром 1,4 мм, що служить «вхідними воротами». У процесі дослідження через трубочку почергово вводять катетери спеціальної форми, через які вводиться контрастна речовина. У момент введення контрастної речовини в коронарні (серцеві) артерії проводиться рентгенкінозйомка. Після закінчення дослідження трубочку видаляють, а на місце пункції накладають пов’язку до наступного ранку. Після зняття пов’язки пацієнт повертається до звичного для нього способу життя.
Серце - м’язова помпа розміром з кулак. Воно розміщене між легенями. Верхівка напрямлена ліворуч.
Якщо у здорової людини в стані спокою серце скорочується 60 разів за 1 хв, то протягом дня кількість скорочень сягає 86 тис., а протягом життя - близько 2 млрд разів. Коли людина перебуває в стані спокою, то серце під час кожного скорочення викидає в середньому 90мл крові, 5,4л за хвилину та понад 7700л протягом дня. Наприклад, стандартну ванну об’ємом 300л серце могло б наповнити менш ніж за годину. За значного фізичного навантаження серце може збільшувати кількість крові, яку воно виштовхує, в чотири-сім разів.
Серце складається з чотирьох камер. Два передсердя, розміщені у верхній частині серця, приймають кров, що повертається до серця через вени. Два шлуночки, розташовані нижче, помпують кров до артерій. Клапани забезпечують рух крові лише в одному напрямі. Мітральний клапан у лівій та тристулковий клапан у правій частині серця контролюють потік крові з передсердь до шлуночків. Аортальний клапан (між лівим шлуночком та аортою) та клапан легеневої артерії (між правим шлуночком та легеневою артерією) контролюють рух крові зі шлуночків до судин.
Вам необхідно найближчим часом відвідати лікаря у таких випадках:
Бесіда з лікарем
Ваші скарги мають виняткове значення у виявленні захворювання серця і ніхто, крім Вас, не зможе їх описати. Чим детальніше Ви їх опишете, тим легше буде лікарю Вам допомогти. Лікарі стверджують, що до 90% діагнозу приховано у Вашій розповіді про те, що Вас турбує. Отже, завдяки чіткому і ретельному опису проявів недуги можна заощадити час, гроші і сили, а головне - дати лікарю корисну “інформацію для роздумів” про стан Вашого здоров’я.
Про що треба пам’ятати, коли описуєте прояви хвороби:
1) Як довго я буду лежати в лікарні після стентування?
Як правило, пацієнти під час планового стентування знаходяться в медичному закладі 3-4 дні. Якщо ж Вас було застентовано під час гострого інфаркту міокарда, Ви будете знаходитись у стаціонарі близько 2 тижнів. Проте, це зумовлено не імплантацією стенту, а тим, що саме стільки часу необхідно для стаціонарного лікування Вашого захворювання – гострого інфаркту міокарда.
2) Чи буду я відчувати наявність стенту після операції?
Ви можете мати певні відчуття в грудній клітці під час імплантації стенту, проте надалі Ви не відчуватимете його.
3) Чи можна робити КТ (комп’ютерну томографію) та МРТ (магнітно резонансну томографію) після стентування?
Так, КТ Вам робити можна.
Якщо МРТ необхідно для екстренної діагностики передбачувано важкої патології, його слід робити, навіть, якщо Ви нещодавно мали операцію стентування. Виробники стентів гарантують безпеку під час МРТ при 1,5 Тесла. Проте, перед проведенням діагностичного втручання попередьте лікаря, що Вам імплантовано стент.
4) Як довго мені доведеться вживати медикаменти після стентування?
Ліки для розрідження крові (аспірин та клопідогрель або аспірин та тікагрелор) Ви повинні вживати до року часу. Тривалість прийому залежить від захворювання з приводу якого Вам було проведене стентування та особливостей стенту, який Вам імплантували. Про це Вас проінформує Ваш лікар. Надалі пацієнт повинен приймати аспірин пожиттєво.
Окрім цього, тривало пацієнт повинен приймати ліки, які знижують рівень холестерину в крові.
А також, тривало, за потреби, ліки, які запобігають структурним змінам серця після перенесеного інфаркту міокарда. Якщо у Вас є гіпертонічна хвороба, ліки від тиску Ви повинні вживати щоденно та пожиттєво.
Проте, призначення або відміна будь-якого медикаменту не допускається самовільно, обов’язково слідуйте рекомендаціям свого кардіолога.
5) Як запобігти прогресуванню атеросклерозу та повторним втручанням?
Слід зазначити, що ішемічна хвороба серця (ІХС) це невпинно прогресуюче захворювання. Є ряд факторів виникнення та прогресування атеросклерозу, а відтак і ІХС, на які пацієнт не може вплинути. Зокрема, це вік (з віком атеросклеротичні ураження судин прогресують), стать (чоловіки, особливо молодого віку частіше хворіють на ІХС, порівняно з жінками такого ж віку) та спадкова схильність (наявність ІХС у близького родича збільшує ймовірність такого ж захворювання і у Вас).
Проте, існують фактори, вплив на які зменшує ймовірність прогресування ІХС: зокрема, це відмова від тютюнопаління, в тому числі і пасивного; контроль рівня холестерину, особливо, так званого «поганого холестерину» (ЛПНЩ або ж LDL-холестерин, який у пацієнтів з ІХС має бути меншим, ніж 1,8 ммоль/л); достатня фізична активність; адекватне лікування гіпертонічної хвороби; позитивна життєва позиція та ставлення до стресопровокуючих факторів. І тут, відповідальність за своє здоров’я лежить на самому пацієнтові.
Шануйтеся та будьте здорові!
Артеріальна гіпертензія (АГ) – хронічне підвищення АТ до 140/90 мм рт ст і вище, якщо це підтверджується при повторних вимірюваннях АТ.
Поширеність даного захворювання постійно зростає і сягає 55-65% в осіб віком ˃ 65 років, проте слід сказати, що гіпертонія помолодшала та виникає починаючи з 30 річного віку.
На виникнення АГ і взагалі серцево-судинних захворювань, впливають фактори ризику, які поділяються на кореговані та некореговані.
До некорегованих відносься - вік, стать, спадковість.
До корегованих (ті на які ми можемо повпливати) – куріння, дисліпідемія, ожиріння, малорухливий спосіб життя, психоемоційні стреси, депресія, тривога, ворожість, харчування.
Мета лікарів – кардіологів нашого центру повернути здоров’я нашим пацієнтам.
Тим хто знає про хворобу - допомогти відкорегувати лікування, а тим хто вперше стикнувся з даною проблемою - розповісти, навчити і підібрати лікування АГ.
Відоме твердження - хворобі легше запобігти, ніж лікувати.
Тому, виходячи з вищенаведеного, з метою профілактики розвитку АГ
дорогі наші пацієнти:
Ретельно слідкуйте за власним здоров’ям, в разі виявлення в себе провокуючих факторів звертайтеся до лікаря.
В нашому центрі лікарі – кардіологи створюють лікувальні тандеми з пацієнтами, що веде до якісного спілкування, а також прихильності до лікування і відповідно до потрібного результату (повний контроль АТ з модифікацією факторів ризику).
Ми надамо вам якісну та кваліфіковану консультацію та допомогу.
Звертайтесь в консультативну поліклініку
КНП ЛОР «Львівський обласний клінічний лікувально – діагностичний кардіологічний центр».
Порушення ритмічної роботи серця (серцеві аритмії) існують як самостійні захворювання, або розвиваються як ускладнення певних захворювань серцево-судинної та інших систем організму.
Статистично у 80% пацієнтів з структурними захворюваннями серця (ІХС, компенсовані вади серця) діагностуються аритмії, деякі з них потенційно небезпечні для життя.
Більшість аритмій значним чином впливають на якість та тривалість життя, хоча і можливий безсимптомний перебіг.
Для лікування аритмій різного походження у відділенні електрофізіологічних обстежень серця з рентгенопераційною КНП ЛОР «ЛОКЛДКЦ» використовують високоефективний, при цьому малоінвазивний метод – катетерна радіочастотна абляція ( РЧА) субстрату аритмії.
У пацієнтів з суправентрикулярними (надшлуночковими) тахіаритміями РЧА - це метод лікування першої лінії, який є самим ефективним та безпечним.
Як виконується операція, тривалість операції:
Операції виконуються без розрізів шкіри, зазвичай, під місцевим знечуленням, відносяться до малоінвазивних операцій (мінімальна травма).
Процедура виконується за допомогою абляційних катетерів (тонких, довгих електродів), котрі проводяться до серця через магістральні судини, під контролем рентгену, до субстрату аритмії – патологічної ділянки всередині серця, що є джерелом порушення ритму.
Зона радіочастотного впливу визначається шляхом внутрішньосерцевого електрофізіологічного дослідження, що проводиться за одну процедуру (одночасно) з РЧА субстрату аритмії.
Спочатку під місцевим знечуленням пунктують магістральні судини (зазвичай стегнові, підключичні вени, артерії).
Наступним етапом є введення діагностичного та абляційного катетерів в порожнину серця для виконання внутрішньосерцевого електрофізіологічного дослідження з наступним вилученням субстрату аритмії.
Процедура, в більшості випадків, безболісна, може відчуватись дискомфорт в ділянці серця.
Тривалість операції від 30-ти хвилин до кількох годин, в залежності від розміщення патологічної ділянки в серці та їх кількості.
По завершенню процедури катери видаляють, а на місце пункції судини накладають асептичну пов’язку.
Покази до проведення радіочастотної катетерної абляції:
Протипокази до проведення радіочастотної катетерної абляції:
Підготовка до РЧА та післяопераційний період:
Загальні відомості
Аорто коронарне шунтування (АКШ) - хірургічна операція, яка виконується при ішемічній хворобі серця при стабільній стенокардії, не стабільній стенокардії, гострому інфаркті міокарда, післяінфарктному кардіосклерозі.
З допомогою АКШ хірурги досягають того, що кров знову вільно може поступати до серцевого мяза в обхід звужених або закупорених ділянок артерій.
Чому це важливо?
Як і кожен орган людського організму, серце потребує постійного кровопостачання.
Серце кровопостачається двома великими судинами, які називаються права та ліва коронарні артерії.
З часом, ці артерії можуть уражатися запаленням, накопиченням на стінках жирових відкладень, що називаються атеросклеротичними бляшками, також ці артерії можуть бути пошкоджені інфекційним процесом.
Найчастішою причиною ураження коронарних артерій є атеросклероз.
Люди, з ураженими коронарними артеріями, хворіють на ішемічну хворобу серця (ІХС).
З віком шанси людини захворіти на ІХС збільшуються.
Також шанси захворіти на ІХС збільшуються, якщо ви:
Ішемічна хвороба серця може проявлятися стенокардією або інфарктом міокарда. Стенокардія - це біль в грудях, у спині, під лопатками, у правій або лівій руці, задуха, що виникає в той момент, коли доставка насиченої киснем крові, що тече судинами до серцевого м'яза, є недостатньою через звуження або закриття коронарних артерій. Інфаркт міокарда - це відмирання частини серця внаслідок припинення або недостатнього кровопостачання. Кожен напад стенокардії може закінчитися інфарктом міокарда.
Легкі форми стенокардії лікуються за допомогою таблеток. Важкі форми стенокардії лікуються за допомогою аорто-коронарного шунтування.
Аорто-коронарне шунтування усуває або зменшує кількість серцевих нападів та знижує до мінімуму ризик розвитку інфаркту міокарда в майбутньому.
Операція.
Аорто коронарне шунтування передбачає взяття судини з іншої частини тіла (з грудей, рук або ніг) та прикріплення її до коронарної артерії одним кінцем над, а другим під звуженою або закупореною ділянкою серцевої артерії.
Ця нова судина називається шунтом. По шунту кров знов може вільно поступати до серцевого м’яза. Кількість шунтів залежить від важкості захворювання коронарних судин та від кількості коронарних судин, які є уражені.
Аорто-коронарне шунтування проводиться під загальною анестезією. Це означає, що пацієнт буде без свідомості під час операції. Ця операція переважно триває від 3 до 6 годин. Але часом це може потребувати більше часу, взалежності від стану коронарних судин, стану серця та особливостей анатомії.
Реабілітація.
Більшість пацієнтів залишається в лікарні в середньому 7 днів після оперативного втручання.
Пацієнт буде потребувати лікарського нагляду 6-8 тижнів після операції, проте може перебувати вдома.
Відновлення після операції вимагає трохи часу і в кожного час відновлення різний. В загальному, на другий день після операції, пацієнт зможе сидіти на ліжку, а на третій день - ходити по відділенню. Через 5-6 днів після операції пацієнт зможе ходити по сходах.
Після виписки до дому, пацієнт повинен обмежити важкі фізичні навантаження протягом кількох тижнів. Проте, зможе багато ходити.
Ви зможете повернутися до нормальної активності після 6 тижнів по операції, включаючи звичайну для пацієнта роботу, водіння автомобіля і секс.
Більшість пацієнтів повністю фізично відновлюються через 10-12 тижнів після операції.
Ризики операції.
Як і кожен тип операцій, аорто-коронарне шунтування пов’язане з певними ризиками ускладнень. Адже будь-яка, навіть найменша хірургічна операція, має свої ризики. Хоча, аорто-коронарне шунтування вважається складною операцією, оскільки всі операції на серці є складними, техніки та методики виконання цієї операції на сьогодні є настільки відпрацьованими, що ризики не перевищують ризиків звичайних операцій на інших органах людського тіла.
Переважно ускладнення після АКШ відносно незначні і легко піддаються лікуванню. Наприклад, нерегулярне серцебиття або інфекція рани. Але також бувають важчі ускладнення такі як інсульт або інфаркт. Такі операції в нашому центрі виконуються щоденно, та ускладнення бувають вкрай рідко.
Зазвичай ризик самого захворювання в рази перевищує ризик оперативного втручання.
Після операції.
Після аорто-коронарного шунтування більшість пацієнтів будуть відчувати зменшення кількості або відсутність болю в грудях, через кілька тижнів стане легше дихати та ризик розвитку серцевого нападу на інфаркту міокарда буде знижено.
Альтернатива.
Стентування коронарних артерій в певних випадках є основною альтернативою коронарного шунтування. Це малоінвазивне втручання, яке зазвичай вимагає менше часу для реабілітації, в порівнянні з аорто-коронарним шунтуванням, але є більший шанс, що процедуру треба буде повторити або, все ж таки, виконати аорто-коронарне шунтування в подальшому.
Також стентування коронарних артерій не рекомендується, якщо звужені або закупорені багато коронарних артерій або анатомія коронарних судин має певні особливості.
Ліки від тиску — завжди під рукою! Ви — гіпертонік? Кардіолог дає поради, як уникнути гіпертонічного кризу, а також вберегтися від інфарктів та інсультів
«Війна додала мені сміливості...» Львівський кардіохірург Назар ГРАБОВСЬКИЙ — про хірургію і події на сході як операцію на серці України
«Мені доводилося оперувати навіть 18-річних з інфарктом», – серйозна розмова з кардіологом:
«Біль у ділянці грудини — завжди серйозно» Лікарі-кардіологи відповіли на запитання читачів «ВЗ»